Vishay/Sprague M39003/01-7091/TR
M39003/01-7091/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7091/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7091/TR.pdf
Availability of M39003/01-7091/TR
QUANTITY
M39003/01-7091/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7091/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7091/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7091/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7091/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7091/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7091/TR
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FRONT-SFL2,5/D32 datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 20A 5 MOHM TH datasheet.pdf
FERRULE 1.0MM 15 YLW 1 = 500PCS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf