Vishay/Sprague M39003/01-7210/TR
M39003/01-7210/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-7210/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-7210/TR.pdf
Availability of M39003/01-7210/TR
QUANTITY
M39003/01-7210/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-7210/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-7210/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-7210/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-7210/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-7210/TR Details Description
Related parts for M39003/01-7210/TR
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 4 POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC TCXO 19.44MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 16BIT 48-LQFP datasheet.pdf
SW KEY HIGH SECURITY SW KEY #14 datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN WATER CLR 0.900" datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
LOOPBACK FOR MTP CONNECTORS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf