Vishay/Sprague M39003/01-8215/HSD
M39003/01-8215/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-8215/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-8215/HSD.pdf
Availability of M39003/01-8215/HSD
QUANTITY
M39003/01-8215/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-8215/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-8215/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-8215/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-8215/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-8215/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-8215/HSD
MOD RF 900MHZ 19.2K RS232/485 IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf