Vishay/Sprague M39003/03-0137/TR
M39003/03-0137/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0137/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0137/TR.pdf
Availability of M39003/03-0137/TR
QUANTITY
M39003/03-0137/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0137/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0137/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0137/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0137/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0137/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0137/TR
IC DCP DUAL 10K 64TP 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SHIPPER ESD SMALL 4-1/2X3-3/4X1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
LAMP INCAND S-8 D.C. BAY 10PK datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf
CAP FILM 11 NF 20% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf