Vishay/Sprague M39003/03-0228/HSD
M39003/03-0228/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0228/HSD
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0228/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0228/HSD
QUANTITY
M39003/03-0228/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0228/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0228/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0228/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0228/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0228/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0228/HSD
CAP ALUM 5600UF 450V SCREW datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 1024RES 2M datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 20mA Backlight 14-DSBGA datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TP 2" datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 1000V TO-94 datasheet.pdf