Vishay/Sprague M39003/03-3008/HSD
M39003/03-3008/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3008/HSD
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3008/HSD.pdf
Availability of M39003/03-3008/HSD
QUANTITY
M39003/03-3008/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3008/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3008/HSD
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3008/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-3008/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3008/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-3008/HSD
CONN HEADER 26POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V SOT23 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 11CH 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 8.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LAMP MAGN3.5 DIOPTER 120V 22W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
12000UF 250V 76X219 85C ST datasheet.pdf