Vishay/Sprague M39003/09-0059H
M39003/09-0059H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0059H
Brief Description
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0059H.pdf
Availability of M39003/09-0059H
QUANTITY
M39003/09-0059H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0059H
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0059H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0059H
Related LinksM39003/, M39003/09-0059H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0059H Details Description
Related parts for M39003/09-0059H
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 36SSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 10W MULTIWATT15 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V SOT23-3 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 180MA 4.64 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG PUSH-PULL datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 9POS 3.81MM OR datasheet.pdf