ST STM32F101V8T6
STM32F101V8T6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F101V8T6
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
STM32F101V8T6.pdf
Availability of STM32F101V8T6
QUANTITY
STM32F101V8T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F101V8T6
Internal Part NumberEIS-STM32F101V8T6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32F101V8 View All Specifications
Product Training ModulesSTM32 Cortex™ M3 32 bit Microcontrollers
Smart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
Healthcare and Wellness
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Core Size32-Bit
Speed36MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O80
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F101V8T6
Related LinksSTM32F, STM32F101V8T6 Datasheet, ST Distributor
STM32F101V8T6 Details Description
Related parts for STM32F101V8T6
FIXED IND 82UH 3.7A 51 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC XMITTER 868/915MHZ 10QFN datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 7pF 50 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE PIN datasheet.pdf