Vishay/Sprague M39003/09-0206/TR
M39003/09-0206/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0206/TR
Brief Description
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0206/TR.pdf
Availability of M39003/09-0206/TR
QUANTITY
M39003/09-0206/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0206/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0206/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0206/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0206/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0206/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0206/TR
EVAL MOD FOR THS4140 datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 960MA 470 MOHM datasheet.pdf
22-26 AWG TOOL KIT 690372093 datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 2.5A DPAK datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf