Vishay/Sprague M39003/09-0262
M39003/09-0262 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0262
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0262.pdf
Availability of M39003/09-0262
QUANTITY
M39003/09-0262 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0262
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0262
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0262
Related LinksM39003/, M39003/09-0262 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0262 Details Description
Related parts for M39003/09-0262
CABLE COAXIAL RG179B 30AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 150MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAN-PORT PROGRAMMING PORT datasheet.pdf
CONN HEADER 53POS .100 L.835 datasheet.pdf
OSC CMEMS 12.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf