Vishay/Sprague M39003/09-4061
M39003/09-4061 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-4061
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-4061.pdf
Availability of M39003/09-4061
QUANTITY
M39003/09-4061 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-4061
Internal Part NumberEIS-M39003/09-4061
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-4061
Related LinksM39003/, M39003/09-4061 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-4061 Details Description
Related parts for M39003/09-4061
CONN RECEPT 7POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC CONV A/D 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 2506 datasheet.pdf
RES 39 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
REDUCER - M25 TO M20 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf