Vishay/Sprague M39006/09-8548
M39006/09-8548 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/09-8548
Brief Description
CAP TANT 39UF 20% 60V AXIAL
Datasheet Download
M39006/09-8548.pdf
Availability of M39006/09-8548
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M39006/09-8548 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/09-8548
Internal Part NumberEIS-M39006/09-8548
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLM39006/09,21 P and R Series 05/Dec/2013
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT2
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/09-8548
Related LinksM39006/, M39006/09-8548 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/09-8548 Details Description
Related parts for M39006/09-8548
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 28-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 123 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A TO-3 datasheet.pdf