Vishay/Sprague M39006/22-0500H
M39006/22-0500H picture photo
Mfg. Part Number
M39006/22-0500H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 750UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39006/22-0500H.pdf
Availability of M39006/22-0500H
QUANTITY
M39006/22-0500H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/22-0500H
Internal Part NumberEIS-M39006/22-0500H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/22, CLR79
PackagingBulk
Capacitance750µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 1.126" L (10.31mm x 28.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT4
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/22-0500H
Related LinksM39006/, M39006/22-0500H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/22-0500H Details Description
Related parts for M39006/22-0500H
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
LED HOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RN-XV RELAY BRD REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 35V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 39V SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf