KEMET M39014/02-1270
M39014/02-1270 picture photo
Mfg. Part Number
M39014/02-1270
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V 10% RADIAL
Datasheet Download
M39014/02-1270.pdf
Availability of M39014/02-1270
QUANTITY
M39014/02-1270 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39014/02-1270
Internal Part NumberEIS-M39014/02-1270
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, CKR06
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39014/02-1270
Related LinksM39014/, M39014/02-1270 Datasheet, KEMET Distributor
M39014/02-1270 Details Description
Related parts for M39014/02-1270
IC COMP W/REF LP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 20.26"L X 10.48"W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
KIT EVAL FOR ATSAM3N datasheet.pdf
RES 274K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 153MA 8.8 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf