3M M3BYK-2036R
M3BYK-2036R picture photo
Mfg. Part Number
M3BYK-2036R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MSR20K/MC20M/MPD20K
Datasheet Download
M3BYK-2036R.pdf
Availability of M3BYK-2036R
QUANTITY
M3BYK-2036R Order Process
Ship out your order
Specifications of M3BYK-2036R
Internal Part NumberEIS-M3BYK-2036R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Plug
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length3.00' (914.40mm)
FeaturesStrain Relief (Socket); Flange, Polarizing Key, Strain Relief (Plug)
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3BYK-2036R
Related LinksM3BYK, M3BYK-2036R Datasheet, 3M Distributor
M3BYK-2036R Details Description
Related parts for M3BYK-2036R
KIT INSTALLATION TELECRIMP RJ45 datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 14POS R/A LO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 410MW SOD123 datasheet.pdf