ST M48T35AV-10PC1
M48T35AV-10PC1 picture photo
Mfg. Part Number
M48T35AV-10PC1
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP
Datasheet Download
M48T35AV-10PC1.pdf
Availability of M48T35AV-10PC1
QUANTITY
M48T35AV-10PC1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M48T35AV-10PC1
Internal Part NumberEIS-M48T35AV-10PC1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsM48T35AV View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
SeriesTimekeeper®
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesLeap Year
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)2mA @ 3V ~ 3.6V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case28-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PCDIP, CAPHAT®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M48T35AV-10PC1
Related LinksM48T35A, M48T35AV-10PC1 Datasheet, ST Distributor
M48T35AV-10PC1 Details Description
Related parts for M48T35AV-10PC1
LED 5MM 4-WIDE SUPER RED PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SOD123W datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP AUT/MAN/OFF datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf