| Internal Part Number | EIS-M50-3111242 | |
| Standard Package | 33 | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Number of Positions | 24 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Height Above Board | 0.169" (4.30mm) | |