Richtek USA Inc. RT9025-12ZSP
RT9025-12ZSP picture photo
Mfg. Part Number
RT9025-12ZSP
Brief Description
IC REG LDO 1.2V/ADJ 2A 8SOP
Datasheet Download
RT9025-12ZSP.pdf
Availability of RT9025-12ZSP
QUANTITY
RT9025-12ZSP Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9025-12ZSP
Internal Part NumberEIS-RT9025-12ZSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output1.2V, 0.8 V ~ 5 V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 2A
Number of Regulators1
Voltage - Input1.4 V ~ 5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9025-12ZSP
Related LinksRT9025, RT9025-12ZSP Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9025-12ZSP Details Description
Related parts for RT9025-12ZSP
IC MULTIPLIER-DIVIDER 14-CDIP datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLCK 5.2MM 3POS GRN-YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
CONN HDR 76POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 91MA 15.8 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf