Harwin Inc. M50-4702045
M50-4702045 picture photo
Mfg. Part Number
M50-4702045
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 1.27MM SMD T/H 40POS
Datasheet Download
M50-4702045.pdf
Availability of M50-4702045
QUANTITY
M50-4702045 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50-4702045
Internal Part NumberEIS-M50-4702045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductArcher M50 Connectors
Standard Package21
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesArcher M50
PackagingTube
Connector TypeShrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.224" (5.70mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50-4702045
Related LinksM50-4, M50-4702045 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M50-4702045 Details Description
Related parts for M50-4702045
RES SMD 90.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
RES CERM WW 10W 1.2K OHM 10W 5% datasheet.pdf
DIODE 1PH 12A 600V GBPC-W datasheet.pdf
MICRO-C RIGHT ANGLE MALE 8/C datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 8POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 2.5A TO252 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 50W TO204AD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A 125VDC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528 datasheet.pdf