Harwin Inc. M50-4801445
M50-4801445 picture photo
Mfg. Part Number
M50-4801445
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
14+14 DIL HORIZ SHRD PIN HDR
Datasheet Download
M50-4801445.pdf
Availability of M50-4801445
QUANTITY
M50-4801445 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50-4801445
Internal Part NumberEIS-M50-4801445
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package58
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesArcher M50
PackagingTube
Connector TypeShrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.222" (5.65mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50-4801445
Related LinksM50-4, M50-4801445 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M50-4801445 Details Description
Related parts for M50-4801445
SWITCH OCTAL ROTARY DIP RT ANG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
PLATE BLANK SINGLE POSITION BLAC datasheet.pdf
FERRITE CORE E 2.3UH N27 datasheet.pdf
CABLE IDE 12 40-PIN 2 MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
68UF 50V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf