Crydom M5060TB1600
M5060TB1600 picture photo
Mfg. Part Number
M5060TB1600
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MODULE POWER 60A 1600V 3PH BRDG
Datasheet Download
M5060TB1600.pdf
Availability of M5060TB1600
QUANTITY
M5060TB1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of M5060TB1600
Internal Part NumberEIS-M5060TB1600
3D ModelM50 TB Series.satM50 TB Series.dwgM50 TB Series.stp
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)60A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5060TB1600
Related LinksM5060, M5060TB1600 Datasheet, Crydom Distributor
M5060TB1600 Details Description
Related parts for M5060TB1600
TRANS PNP 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
LED DISPL 5X7 4CHAR 3.8MM ALGAAS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT LC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A TO251 IPAK datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC CAPSENSE 1.8V 36 I/O 48QFN datasheet.pdf