Micron Technology M50FW040K5TG
M50FW040K5TG picture photo
Mfg. Part Number
M50FW040K5TG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 32PLCC
Datasheet Download
M50FW040K5TG.pdf
Availability of M50FW040K5TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M50FW040K5TG Order Process
Ship out your order
Specifications of M50FW040K5TG
Internal Part NumberEIS-M50FW040K5TG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size4M (512K x 8)
Speed33MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (11.35x13.89)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50FW040K5TG
Related LinksM50FW0, M50FW040K5TG Datasheet, Micron Technology Distributor
M50FW040K5TG Details Description
Related parts for M50FW040K5TG
CONN HEADER .100 SINGL R/A 19POS datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4811MM datasheet.pdf
PE HOUSING NC 5M CRD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf