Micron Technology M50FW080N1
M50FW080N1 picture photo
Mfg. Part Number
M50FW080N1
Brief Description
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 40TSOP
Datasheet Download
M50FW080N1.pdf
Availability of M50FW080N1
QUANTITY
M50FW080N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50FW080N1
Internal Part NumberEIS-M50FW080N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size8M (1M x 8)
Speed33MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package40-TSOP (10x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50FW080N1
Related LinksM50FW, M50FW080N1 Datasheet, Micron Technology Distributor
M50FW080N1 Details Description
Related parts for M50FW080N1
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.13MM, 250MM LE datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf