KEMET M550B108K025BS
M550B108K025BS picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K025BS
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K025BS.pdf
Availability of M550B108K025BS
QUANTITY
M550B108K025BS Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K025BS
Internal Part NumberEIS-M550B108K025BS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K025BS
Related LinksM550B10, M550B108K025BS Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K025BS Details Description
Related parts for M550B108K025BS
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ISO 8SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC LI-ION POWER MGT 40VQFN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SENSOR MAG ROTARY 12BIT 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf