KEMET M550B108K025TG
M550B108K025TG picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K025TG
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K025TG.pdf
Availability of M550B108K025TG
QUANTITY
M550B108K025TG Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K025TG
Internal Part NumberEIS-M550B108K025TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K025TG
Related LinksM550B10, M550B108K025TG Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K025TG Details Description
Related parts for M550B108K025TG
FIXED IND 9.1UH 350MA 800 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCD90XXX 64PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG BLUE 100' datasheet.pdf
TL8012-S1 220VAC 3NC+2NO STAND datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf