KEMET M551B398M015AS
M551B398M015AS picture photo
Mfg. Part Number
M551B398M015AS
Brief Description
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT
Datasheet Download
M551B398M015AS.pdf
Availability of M551B398M015AS
QUANTITY
M551B398M015AS Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B398M015AS
Internal Part NumberEIS-M551B398M015AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B398M015AS
Related LinksM551B39, M551B398M015AS Datasheet, KEMET Distributor
M551B398M015AS Details Description
Related parts for M551B398M015AS
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf