Vishay/Dale M55342E03B612ART5
M55342E03B612ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B612ART5
Brief Description
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B612ART5.pdf
Availability of M55342E03B612ART5
QUANTITY
M55342E03B612ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B612ART5
Internal Part NumberEIS-M55342E03B612ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)612
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B612ART5
Related LinksM55342E0, M55342E03B612ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B612ART5 Details Description
Related parts for M55342E03B612ART5
IC PWR SWITCH TRPL HISIDE 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 2CH 24-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 22VC SMCJ datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT RECP datasheet.pdf
2,2UF 63V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf