Vishay/Dale M55342E06B10B0PWS
M55342E06B10B0PWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B10B0PWS
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B10B0PWS.pdf
Availability of M55342E06B10B0PWS
QUANTITY
M55342E06B10B0PWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B10B0PWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B10B0PWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B10B0PWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B10B0PWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B10B0PWS Details Description
Related parts for M55342E06B10B0PWS
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES 845 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
17 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf