Vishay/Dale M55342E06B453BRWS
M55342E06B453BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B453BRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 453K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B453BRWS.pdf
Availability of M55342E06B453BRWS
QUANTITY
M55342E06B453BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B453BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B453BRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)453k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B453BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B453BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B453BRWS Details Description
Related parts for M55342E06B453BRWS
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9228 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 204W 12V 17A datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf