Vishay/Dale M55342E06B549DRWS
M55342E06B549DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B549DRWS
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B549DRWS.pdf
Availability of M55342E06B549DRWS
QUANTITY
M55342E06B549DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B549DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B549DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B549DRWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B549DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B549DRWS Details Description
Related parts for M55342E06B549DRWS
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf