Vishay/Dale M55342E06B845APT1
M55342E06B845APT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B845APT1
Brief Description
RES SMD 845 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B845APT1.pdf
Availability of M55342E06B845APT1
QUANTITY
M55342E06B845APT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B845APT1
Internal Part NumberEIS-M55342E06B845APT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B845APT1
Related LinksM55342E0, M55342E06B845APT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B845APT1 Details Description
Related parts for M55342E06B845APT1
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
MML51 SW LENS LED DISP RECT datasheet.pdf
CLR LIGHT/DIGITAL CNVRTR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 430 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf