Vishay/Dale M55342E06B8H20RWS
M55342E06B8H20RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B8H20RWS
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 2% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B8H20RWS.pdf
Availability of M55342E06B8H20RWS
QUANTITY
M55342E06B8H20RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B8H20RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B8H20RWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B8H20RWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B8H20RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B8H20RWS Details Description
Related parts for M55342E06B8H20RWS
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER LP 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf