Vishay/Dale RNC50J5620FRBSL
RNC50J5620FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5620FRBSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5620FRBSL.pdf
Availability of RNC50J5620FRBSL
QUANTITY
RNC50J5620FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5620FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5620FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5620FRBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5620FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5620FRBSL Details Description
Related parts for RNC50J5620FRBSL
RES SMD 120K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 24VIN 12V 1.6A 12SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
DC ELECTRONIC LOAD 150W datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT BLK/TRANS LENS datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HSING PIN 4POS CRIMP datasheet.pdf
CABLE 5COND 8AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf