Vishay/Dale M55342E11B20E0RTI
M55342E11B20E0RTI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E11B20E0RTI
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342E11B20E0RTI.pdf
Availability of M55342E11B20E0RTI
QUANTITY
M55342E11B20E0RTI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E11B20E0RTI
Internal Part NumberEIS-M55342E11B20E0RTI
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E11B20E0RTI
Related LinksM55342E1, M55342E11B20E0RTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E11B20E0RTI Details Description
Related parts for M55342E11B20E0RTI
RES 820 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 14-26AWG datasheet.pdf
ADC 18BIT DELT-SIG PROGR 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN JACK 3.5MM R/A 4POS MID SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8VSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/64 BK 48 IN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TYPE II METAL COVER datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf