Vishay/Dale M55342E12B2B87RWI
M55342E12B2B87RWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B2B87RWI
Brief Description
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B2B87RWI.pdf
Availability of M55342E12B2B87RWI
QUANTITY
M55342E12B2B87RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B2B87RWI
Internal Part NumberEIS-M55342E12B2B87RWI
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B2B87RWI
Related LinksM55342E1, M55342E12B2B87RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B2B87RWI Details Description
Related parts for M55342E12B2B87RWI
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES CERM WW 7W 620 OHM 5% datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 325mA (Switch) Backlight TSOT-5 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
AL-ELKO AL-ELKO datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf