Vishay/Dale M55342E12B5B05RWS
M55342E12B5B05RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B5B05RWS
Brief Description
RES SMD 5.05KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B5B05RWS.pdf
Availability of M55342E12B5B05RWS
QUANTITY
M55342E12B5B05RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B5B05RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B5B05RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B5B05RWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B5B05RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B5B05RWS Details Description
Related parts for M55342E12B5B05RWS
RES ARRAY 3 RES 220 OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.2A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8SOIC datasheet.pdf