Vishay/Dale M55342H03B825ART5
M55342H03B825ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B825ART5
Brief Description
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B825ART5.pdf
Availability of M55342H03B825ART5
QUANTITY
M55342H03B825ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B825ART5
Internal Part NumberEIS-M55342H03B825ART5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B825ART5
Related LinksM55342H0, M55342H03B825ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B825ART5 Details Description
Related parts for M55342H03B825ART5
FIXED IND 33UH 1.8A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC STROBED FIFO 1024X18 68-PLCC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 10.8A 8-SOIC datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BK .060 TIP PLG INSUL SHRDD TRRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf