Vishay/Dale M55342H05B174DRWS
M55342H05B174DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H05B174DRWS
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 0.225W 2208
Datasheet Download
M55342H05B174DRWS.pdf
Availability of M55342H05B174DRWS
QUANTITY
M55342H05B174DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H05B174DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H05B174DRWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2208
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.225W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2208
Supplier Device Package2208
Size / Dimension0.230" L x 0.075" W (5.84mm x 1.90mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H05B174DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H05B174DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H05B174DRWS Details Description
Related parts for M55342H05B174DRWS
CABLE TIE INTERMED GRAY 8.0" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 10DFN datasheet.pdf
VIP-8RPT-120AC/1AU/DI/PLC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
DISPL 0.56" DUAL DGT YLW-GRN CA datasheet.pdf