Vishay/Dale M55342H06B10B0RT0
M55342H06B10B0RT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B10B0RT0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B10B0RT0.pdf
Availability of M55342H06B10B0RT0
QUANTITY
M55342H06B10B0RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B10B0RT0
Internal Part NumberEIS-M55342H06B10B0RT0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B10B0RT0
Related LinksM55342H0, M55342H06B10B0RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B10B0RT0 Details Description
Related parts for M55342H06B10B0RT0
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf
MICRO 100C S 36" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf