Vishay/Dale M55342H06B118ERT0
M55342H06B118ERT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B118ERT0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B118ERT0.pdf
Availability of M55342H06B118ERT0
QUANTITY
M55342H06B118ERT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B118ERT0
Internal Part NumberEIS-M55342H06B118ERT0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B118ERT0
Related LinksM55342H0, M55342H06B118ERT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B118ERT0 Details Description
Related parts for M55342H06B118ERT0
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SO datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.6UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
PREC RES 40-48 OHM 2010 .1% datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 1.6W SOT-89 datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 113MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf