Vishay/Dale M55342H06B59D0RT5
M55342H06B59D0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B59D0RT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B59D0RT5.pdf
Availability of M55342H06B59D0RT5
QUANTITY
M55342H06B59D0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B59D0RT5
Internal Part NumberEIS-M55342H06B59D0RT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B59D0RT5
Related LinksM55342H0, M55342H06B59D0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B59D0RT5 Details Description
Related parts for M55342H06B59D0RT5
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 10A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
H-381-38 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf