Vishay/Dale M55342H08B118DRWS
M55342H08B118DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H08B118DRWS
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342H08B118DRWS.pdf
Availability of M55342H08B118DRWS
QUANTITY
M55342H08B118DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H08B118DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H08B118DRWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H08B118DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H08B118DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H08B118DRWS Details Description
Related parts for M55342H08B118DRWS
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 7POS datasheet.pdf
DIE SET (2) #6 VERSAKRIMP datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 10MM 6POS GREEN datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
14 PT 06 W 14 GLAND ASSY datasheet.pdf