Vishay/Dale M55342H08B221DRWS
M55342H08B221DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H08B221DRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221 OHM 1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342H08B221DRWS.pdf
Availability of M55342H08B221DRWS
QUANTITY
M55342H08B221DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H08B221DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H08B221DRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H08B221DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H08B221DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H08B221DRWS Details Description
Related parts for M55342H08B221DRWS
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP PAD 24-28AWG datasheet.pdf
ENCODER 2CH 100CPR 6MM PNL MT datasheet.pdf
IC AMP 5GHZ LNA 6QFN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.3A 320 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4X2SON datasheet.pdf
KIT ENCODER 3CH 5000CPR 4MM datasheet.pdf
10000UF 35V 25.4X79.38 85C AXI datasheet.pdf