Vishay/Dale M55342H11B4E99RWS
M55342H11B4E99RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H11B4E99RWS
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342H11B4E99RWS.pdf
Availability of M55342H11B4E99RWS
QUANTITY
M55342H11B4E99RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H11B4E99RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H11B4E99RWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H11B4E99RWS
Related LinksM55342H1, M55342H11B4E99RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H11B4E99RWS Details Description
Related parts for M55342H11B4E99RWS
IC SCHMT TRIG BUFF/DVR 8B 20SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK Y/G 3/8" X 25' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0504 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ GREEN SMD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-DHVQFN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT PIN datasheet.pdf
381 TB SOCKET 45D datasheet.pdf
OSC MEMS 187.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf