Vishay/Dale M55342H12B100DRT1
M55342H12B100DRT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B100DRT1
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B100DRT1.pdf
Availability of M55342H12B100DRT1
QUANTITY
M55342H12B100DRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B100DRT1
Internal Part NumberEIS-M55342H12B100DRT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B100DRT1
Related LinksM55342H1, M55342H12B100DRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B100DRT1 Details Description
Related parts for M55342H12B100DRT1
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZD25 PG21 datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
762MM EURO HDR HORZ OPEN END 11C datasheet.pdf