Vishay/Dale M55342H12B14B0RT1
M55342H12B14B0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B14B0RT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B14B0RT1.pdf
Availability of M55342H12B14B0RT1
QUANTITY
M55342H12B14B0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B14B0RT1
Internal Part NumberEIS-M55342H12B14B0RT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B14B0RT1
Related LinksM55342H1, M55342H12B14B0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B14B0RT1 Details Description
Related parts for M55342H12B14B0RT1
IC OPAMP AUDIO 55MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES WW 1W 2.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OPEN TYPE TAP SWITCH SHORTING datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.8A 40 MOHM TH datasheet.pdf
KIT, LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1.5KV RAD datasheet.pdf