Vishay/Dale M55342H12B1E70RT0
M55342H12B1E70RT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B1E70RT0
Brief Description
RES SMD 1.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B1E70RT0.pdf
Availability of M55342H12B1E70RT0
QUANTITY
M55342H12B1E70RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B1E70RT0
Internal Part NumberEIS-M55342H12B1E70RT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B1E70RT0
Related LinksM55342H1, M55342H12B1E70RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B1E70RT0 Details Description
Related parts for M55342H12B1E70RT0
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE MOD 3PH BRDG 1200V 150A datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 260W TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TOOLS, INS, ALL STYLES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf