Vishay/Dale M55342H12B2E10RWS
M55342H12B2E10RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H12B2E10RWS
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342H12B2E10RWS.pdf
Availability of M55342H12B2E10RWS
QUANTITY
M55342H12B2E10RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H12B2E10RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H12B2E10RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H12B2E10RWS
Related LinksM55342H1, M55342H12B2E10RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H12B2E10RWS Details Description
Related parts for M55342H12B2E10RWS
IC REG BST FLYBACK INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC3W-NC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN ASSY HDR R/A 240POS datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf