Vishay/Dale M55342K02B15B0RWS
M55342K02B15B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B15B0RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B15B0RWS.pdf
Availability of M55342K02B15B0RWS
QUANTITY
M55342K02B15B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B15B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B15B0RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B15B0RWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B15B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B15B0RWS Details Description
Related parts for M55342K02B15B0RWS
OSC VCTCXO 33.6MHZ CLIP SNWV SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.8A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED COB CX1510 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf