Vishay/Dale M55342K02B226ARWS
M55342K02B226ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K02B226ARWS
Brief Description
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342K02B226ARWS.pdf
Availability of M55342K02B226ARWS
QUANTITY
M55342K02B226ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K02B226ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K02B226ARWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)226
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K02B226ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K02B226ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K02B226ARWS Details Description
Related parts for M55342K02B226ARWS
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
MTP05 PROTECTIVE SHEET SET-10PC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Panel Mount, Screw Hole datasheet.pdf